Профілактика захворювань

опубліковано 21 січ. 2016 р., 02:32 НВК Дев'ять Кам'янець-Подільський

Час сезонних застуд, грипу та ГРВІ не змусило себе чекати. Остерігатися дійсно варто. Адже якщо у дорослого більш-менш стійкий імунітет, то незміцнілий організм дитини ще важко протистояти хворобам, у тому числі гострих респіраторних захворювань, серед яких грип - найбільш небезпечний за симптомами і за наслідками.

Висока температура, озноб, головний біль, ломота в м'язах і суглобах, а також виникають у важких випадках світлобоязнь, запаморочення, помутніння свідомості і навіть марення - ознаки грипу. Симптоми захворювання розгортаються дуже швидко, часто блискавично. Температура до 39-40 градусів може підскочити всього за кілька годин. До другого дня хвороби з'являється невелика закладеність носа і виникає сухий кашель. Почервоніння слизової оболонки очей - теж досить частий симптом.

Збудниками грипу є віруси трьох типів: А, В, С. Вони дуже мінливі, і щороку зазвичай з'являються їх нові різновиди викликають епідемії. Дорослі, за своє життя не раз хворіли на грип, менш сприйнятливі і до нових різновидів. Однак діти стають справжньою мішенню для захворювання. Тому в дитячих садах і школах, де, до всього іншого, учні тісно контактують один з одним, досить захворіти одній дитині, щоб хвороба вбила більшість дітей.

Грип небезпечний серйозними ускладненнями. Синусит, отит, гострий бронхіт, хронічний тонзиліт, пневмонія - найбільш часті наслідки грипу. У свою чергу, гострий отит може призвести до менінгіту, абсцесу головного мозку, а синусити здатні розвинутися в запалення очниці і внутрішньочерепні ускладнення.

Виникає резонне питання: чи можна вберегти дитину від захворювання? Лікарі шукають відповідь з тих самих пір, як були відкриті причини грипу, і всі сходяться в одному: легше попередити, ніж лікувати.

В даний час основним методом профілактики є активна імунізація - тобто вакцинація або специфічна профілактика. Під час щеплення вводиться ослаблений або вбитий збудник хвороби або його частини, який стимулює організм до вироблення антитіл. Так що, коли в організм потрапляє «дикий» штам, його «зустрічають» вже готові антитіла. Зв'язуючись з вірусом, вони запобігають інфікуванню клітини і розмноження вірусу.

Проте багато батьків до вакцинації ставляться з побоюванням. По-перше, всі знають, що віруси грипу постійно мутують. Звичайно, фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я ведуть дослідження і спостереження в цьому напрямку, однак 100-відсоткової гарантії ніхто дати не може. Попросту кажучи, ви прищеплює дитини від одного виду вірусу, а перед іншим він абсолютно беззахисний.

Тим не менш, на сьогоднішній день щеплення - один з найефективніших засобів захисту, і в 70-90% випадках саме завдяки їй вдається уникнути розвитку захворювання.

Крім специфічної профілактики існує ще один спосіб захисту від ГРВІ та грипу: неспецифічна профілактика. Неспецифічна профілактика спрямована на зміцнення власних захисних сил організму і може проводитися паралельно вакцинації. В якості неспецифічного захисту застосовуються протипростудні препарати, які значно знижують ризик захворювання.

Якщо протягом 24 годин симптоми захворювання наростають, то слід звернутися до лікаря.