Стежками фашистських злодіянь

опубліковано 26 жовт. 2012 р., 02:58 Сергій Студенець   [ оновлено 26 жовт. 2012 р., 02:59 ]

Відгукуючись на лист обласної Ради ветеранів, змушені констатувати, що дійсно не дивлячись, що наближається  70-річчя звільнення області та України від нацистсько-фашистських загарбників і сьогодні є багато місць фашистських злодіянь, які належно не досліджені й на яких не встановлені пам’ятні знаки.

В ході дослідницької роботи туристсько-краєзнавчого гуртка нашої школи ми виявили одне з таких місць в с. Демшин Кам’янець-Подільського району.

….9 липня 1941р. село Демшин було окуповано фашистами. Внаслідок наступальної Проскурівсько-Чернівецької операції в березні 1944р. серед окупантів почалась паніка. Звинувативши місцевих жителів у зв’язках з партизанами,  німці 30 березня 1944р. зібрали усіх дорослих чоловіків і окремих підлітків на одній з вулиць. Ніхто не розумів, що відбувається. Свідки тих подій, яким на той час було по 4-6 років, за їх розповіддю, повилазили на паркани і з цікавістю дивились, що відбувається.  Ніхто не чекав побачити щось страшне. 64 чоловіки різного віку були вишикувані рядами, і по них відкрили вогонь. Свідок Любченко Надія, витираючи сльози, розповідає, як , сидячи на паркані, бачила смерть рідного батька, чула несамовиті крики дітей, жінок, матерів.

Ця трагедія звичайно зберігається у пам’яті рідних та односельчан. Велику роботу в напрямку вшанування пам’яті безневинно розстріляних провів місцевий краєзнавець-аматор Павленко Григорій Іванович. Він створив музей, а в ньому цілу експозицію, присвячену описаній події. Та по сьогоднішній день на місці трагедії не встановлено ні пам’ятного знаку, ні принаймні хреста.

Від імені жителів с. Демшин, з якими ми мали розмову, ми висловлюємо велику подяку за вашу мету увіковічнити пам’ятні місця, де в роки війни відбулася така страшна трагедія.

Керівник туристсько-краєзнавчого гуртка

Соціальний педагог

НВК №9 ім. А.М.Трояна

Королюк Леся Миколаївна .

На цьому місці відбувся розстріл жителів села Демшин

Матеріал, який зібрав Павленко Григорій Іванович