Тиждень безпеки життєдіяльності в школі

опубліковано 2 лист. 2015 р., 01:37 НВК Дев'ять Кам'янець-Подільський
Де ховають вибухівку та як її розпізнати про це  розповів учням початкових класів та відвідувачам виставки саморобних вибухових пристроїв під час зустрічі старший інструктор Кам’янець-Подільського центру розмінування майор Маковський Микола Миколайович.
Майор Маковський М.М. приніс із собою різноманітні предмети, в яких може бути сховано вибухівку: пакет соку, книжку, кросівок, дитячу іграшку, машинку, мильницю. Демонструючи перед учнями ці предмети, розповів про те, наскільки небезпечно піднімати їх.

- Як розпізнати небезпечний предмет на вулицях мирного міста?
- Головною вашою думкою у випадку, якщо ви щось таке помітили, зазвичай буде питання: чого воно тут лежить, якщо його не повинно тут бути.
Шановні діти! Ми, фахівці, звертаємося до вас з проханням бути пильними та завжди пам’ятати основні правила дій при виявленні підозрілих та вибухових пристроїв.
Для того, щоб вирізнити вибухові пристрої з-поміж усіх інших, варто запам’ятати їхні характерні ознаки:
- предмети є незнайомими або незвичними для цієї обстановки чи території;
- наявність звуків, що лунають від предмету (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), миготіння індикаторної лампочки;
 - наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятора тощо);
- наявність розтяжки дротів, або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань;
- предмет може бути підвішений на дереві або залишений на лавці.
Найчастіше вибухові пристрої можна виявити у місцях масового перебування людей. Тому, якщо ви побачили підозрілий предмет на вулиці:
-негайно повідомие дорослих (батьків, вчителів, перехожих) , а вони в свою чергу мають  зателефонувати  до Служби порятунку за номером 101 або у відділення міліції за номером 102;
-попередьте перехожих про можливу небезпеку;
-очікуючи на прибуття рятувальників, відійдіть від знахідки на безпечну відстань (100 м).
- Чого не можна робити, окрім як не торкатися?
- Не можна фотографувати зі спалахом, бо саморобні вибухові пристрої можуть спрацьовувати, якщо мають оптичний датчик цілі. Не запалюйте сірник і не користуйтеся запальничкою. Не намагайтеся самостійно перемістити предмет чи подивитися, що там всередині. Не користуйтеся мобільним телефоном. Треба одразу викликати міліцію, або СБУ, рятувальників, але для того, аби їм подзвонити — краще відійти подалі.
Не треба людям соромитись і дзвонити в відповідні органи, міліцію, службу порятунку. Може є такі люди, які подумають: "Краще я сам відійду в бік, воно мене не стосується". Це не правильно.
Якщо ви перебуваєте у громадському транспорті та інших місцях скупчення людей вам необхідно бути особливо уважними та дотримуватись таких правил:
-звертайте увагу на залишені сумки, портфелі, згортки чи інші предмети, у яких можуть бути заховані саморобні вибухові пристрої;
-у разі виявлення підозрілого предмета негайно кнопкою виклику водія, переговорним пристроєм чи іншим способом повідомте про знахідку водія чибудь-кого з дорослих;
-не відкривайте знайдені пакети чи сумки, не чіпайте їх та повідомте людей довкола про можливу небезпеку.
Категорично забороняється:
- торкатися предмету і пересувати його;
- користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);
- заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати;
- торкатися підозрілого пристрою та здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання.

Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків, пов’язаних з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.