Профорієнтація

ЯК ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ. ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

У даній статті я хотіла б поділитися з вами корисною інформацією про те, як необхідно вибирати професію, які методи використовують практикуючі психологи, щоб допомогти людині у виборі своєї професії, і як самостійно можна розібратися в темі профорієнтації. По суті, вашій увазі відкриється ДЕТАЛЬНА, ЕФЕКТИВНА ІНСТРУКЦІЯ НА ТЕМУ «ЯК ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ».

Якщо хочете отримати повну картину, і хороший результат на виході, пропоную вам зараз відкласти на години півтори всі свої справи, взяти блокнот і ручку і приступити до справи.

ДЛЯ РОЗУМІННЯ, ЯКА ПРОФЕСІЯ ПІДІЙДЕ ПОТРІБНО:

1. Знати свої природні задатки.

2. Врахувати свої інтереси і бажання.

3. Зрозуміти, якими навичками та вміннями ви володієте.

4. Врахувати ситуацію і прогноз на ринку праці.

5. Поставити цілі і прописати кроки їх реалізації.

ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ НА ТЕМУ ЯК ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ:


1. Дізнайтеся свій тип темпераменту.

Для цього чудово підійде тест Айзенка. Загугліть у окремій вкладці "Тест Айзенка на темперамент пройти онлайн" , відповідаєте на питання тесту, і записуєте результат у свій блокнот.

Навіщо для вибору професії проходити тест на темперамент?

В основі типів темпераменту закладені особливості психічної діяльності людини, тобто то, що дано людині вже від народження. Наприклад, якщо тест на темперамент покаже, що ви холерик - вам не рекомендовано вибирати монотонну роботу, яка вимагає підвищеної концентрації, уважності, посидючості. Навпаки - ваша робота повинна бути проєктною, різноманітною, що має на увазі рішення складних завдань і активну взаємодію з людьми.

Сангвінік дуже витривалий і може впоратися практично з будь-яким видом діяльності, але йому необхідна робота, яка теж буде пов'язана з роботою з людьми, колективною діяльністю. Флегматик усидливий, уважний, він дуже довго розгойдується і його не можна відволікати від роботи, коли він на ній сконцентрований, бо процес переключення у нього повільний. Флегматики прекрасно себе реалізовують в науковій діяльності, в професіях, що вимагають конструювання, аналітики і моделювання. Вони досить витривалі і стресостійкі, можуть працювати як з людьми, так і самостійно.

Меланхоліки дуже чутливі, працюють вони повільно, їм краще працюється самостійно, в галасливому колективі вони втомлюються від людей. Це люди більше творчих професій і професій, що вимагають посидючості. Вони легко виносять і добре виконують монотонну праця.

Отже, ви визначили свій тип темпераменту, і зробили висновок, що

  • якщо ви меланхолік - вам буде комфорта монотонна робота, яка не потребує великої взаємодії з людьми, без стресів, творча;

  • якщо ви холерик - вам потрібна робота, яка передбачає активне соціальне життя, організаторську діяльність, управління людьми та проєктами;

  • якщо ви флегматик - можна розглядати наукову діяльність, дослідницьку, програмування, роботу з машинами і механізмами;

  • якщо ви сангвінік - вам підійде практично будь-яка робота, але в якій буде взаємодія з людьми.

І тільки після розуміння своїх вроджених задатків, ви можете перейти до тесту на профорієнтації за методикою Клімова.


2. Пройдіть тест Клімова на профорієнтацію

Загугліть в окремому вікні "Тест на профорієнтацію Клімова пройти онлай" і дайте відповідь на питання тесту.

Що покаже ця методика?

Тест по Клімову покаже переважаючий напрям професійної діяльності за такими п'ятьма напрямками:

Людина-Людина (всі професії, пов'язані з людьми: психолог, адвокат, менеджер, продавець, вчитель і т.д);

Людина-Природа (всі професії, пов'язані з природою і точними науками: біолог, хімік, геолог, еколог, ветеринар, агроном і т.д.); Людина-Знакова система (всі професії, пов'язані з числами і таблицями: програмування, іноземні мови, робота з аналітикою, з таблицями і т. д.); Людина-Техніка (всі професії, пов'язані з роботою з машинами, приладами, механізмами: слюсар, механу, проектувальник механізмів і т.п.); Людина-Художній образ (всі професії, пов'язані з творчістю за напрямками: образотворче, музичне, артистичне і т.д.).


3. Вивчіть і проаналізуйте свої інтереси, навички, здатності.

Отже, тепер, коли ви пройшли тест на темперамент і тест на профорієнтацію за методикою Клімова, у вас є вже якесь розуміння своїх природних вроджених задатків і напрямки

професійної діяльності, де ви можете себе знайти, а де шукати себе і експериментувати не варто.

Звичайно, на профорієнтацію придумано і є у відкритому доступі величезна кількість тестів, але для основного розуміння вам досить і тих, які я привела вище. А тепер ви можете перейти до аналізу своїх інтересів, навичок, здібностей.

Візьміть аркуш паперу, або свій блокнот і розділіть його на 4 колонки.

У першій колонці напишіть всі свої хобі, улюблені предмети, улюблені науки, все-все, чим ви цікавитеся і привертає вашу увагу.

У другій колонці напишіть все, що ви вже освоїли і всі навички та вміння, які у вас вже є: наприклад, художня школа, смачно готую, вмію розводити квіти, закінчила курси касира і т.п.

У третій колонці запишіть все, що ви ще коли небудь хотіли б спробувати, до чого у вас є інтерес, але ви не впевнені чи треба вам це: наприклад: кататися на ковзанах, навчитися робити сайти і т.д.

І нарешті, в четверний колонці запишіть все, що вам коли-небудь хтось радив, але вам не зрозуміло, чи підійде це вам: наприклад: мама говорила, що з мене вийде гарна актриса; друзям подобається, як я розповідаю анекдоти, вони кажуть, що мені потрібно пройти кастинг на якесь шоу; мій дідусь був льотчиком і в дитинстві я теж хотів їм бути і т.п.

Якщо ви не полінуйтеся і впораєтеся з цим завданням, ви дуже багато дізнаєтеся про себе нового.


4. Напишіть твір про себе в майбутньому.

Четвертий етап дуже важливий і відповідальний. Вам належить написати твір на тему: "Мені ... років - я на вершині успіху!" Де замість трикрапки потрібно вписати свій вік, який дорівнює "ваш нинішній вік + 15 років". Як тільки ви скажете пропозицію "Мені ... - я на вершині успіху", в вашій голові з'явиться якийсь образ, якась картинка. А щоб твір писався легше, уявіть себе в цьому віці (ваш вік + 15 років) і дайте собі відповідь на такі питання: Хто Я? Який Я? Де я? Що я роблю? Що мене оточує? Хто поруч зі мною? Що я маю? Що я вмію? При написанні твору ніяких умов немає, це повністю ваша фантазія, що не прив'язується до цього, коли будете мріяти, нехай вас нічого не стримує.


5. Виконайте арт-коучингову вправу на прояснення двох основних професій, на яких ви зупинитеся.

Після того, як ви напишете твір, перечитайте його ще раз. А потім виконайте одне маленьку, але вирішальну арт-коучингову вправу. Візьміть аркуш паперу, обведіть свою долоньку і на кожному пальчику напишіть одну професію, яку ви могли б собі вибрати. Настав вирішальний момент, не потрібно писати список із сотні варіантів, тільки п'ять - 5 професій, які підказує вам ваше серце, грунтуючись на проведених до цього аналізі та тестуванні, пам'ятаючи твір, що ви написали, і прислухаючись до тілесних відчуттів.

Написали? Відмінно! А тепер задайте собі питання - «Яка з перерахованих професія зробила б мене по справжньому щасливим і сприятливо вплинула б на всі сфери мого життя (на мої емоції, фінанси, відносини, саморозвиток ...)?»

Поставте над цією професією букву "В".

Задайте собі друге питання - «В якій з перерахованих професій, з тих, що мені подобаються, мені було б максимально легко і реально реалізуватися вже найближчим часом?»

І поставте над нею букву "А".

Якщо ваші букви "А" і "В" збіглися - ви просто щасливчик, ви визначили справу свого життя!

Якщо вони різні - це теж добре, і подальша робота буде будуватися за таким принципом.

Якщо мова йде про підлітка - він може сміливо вибирати професію "В", як основну, а професію "А" залишити для себе як хобі, пройти по ній короткострокові курси і т.п. (Наприклад, з реальних прикладів дітей, з якими я проводжу заняття: В - дизайн архітектури, А - дизайн поліграфії; або А - нейрохірург, В - дресеровщік; або А - програміст, В - фітнес-тренер).

Якщо мова йде про дорослу людину, у якої є зобов'язання годувати свою сім'ю, і вона не може собі дозволити різко все кинути і йти до своєї мрії, для неї стратегія матиме трохи інший вигляд - вона вибирає професію А (яку найлегше освоїти вже зараз ) в якості першорядної мети, а професію В (яка вимагає великих матеріальних і часових ресурсів на освоєння) - в якості своєї довгостроковій цілі, про яку вона обов'язково пам'ятає і до якої прагне день за днем.


6. Пропишіть шляхи досягнення своєї мети і почніть діяти.

Напишіть в свій блокнот на окремому аркуші в два стовпчика вашу професію А і професію В, і під кожною з них перерахуйте всі дії, які ви можете зробити, щоб реалізуватися в кожній з них. І після цього задайте собі основне питання - "Що з цього я можу зробити вже в найближчі 72 години?

ЩО Б ЦЕ НЕ БУЛО - ДІЙТЕ !!!

Зазвичай це такі прості пункти, як: прочитати якусь книгу по темі, знайти курси в Інтернеті, поспілкуватися з людиною даної професії, скласти резюме, зробити перший ескіз для свого портфоліо, записатися до психолога, поговорити про свою мрію з рідними і т. д. і т.п.


7. При необхідності будьте готові звернутися до фахівця.

Я знаю, що іноді складно самому розібратися і зробити правильний вибір навіть при наявності необхідних знань. Саме в такому випадку доречна допомога психолога, який вислухає вас, задасть уточнюючі питання, подивиться на вашу ситуацію з боку і допоможе вам у вирішенні вашого питання.

Я бажаю вам щиро знайти себе і бути реалізованими, творити і надихати, створювати і навчати, отримувати і ділитися!

Бажаю вам сміливості і рішучості, коли справа стосується улюбленої справи і заповітної мрії!

Практичний психолог Хамелюк Т. О.


ПРОФОРІЄНТАЦІЯ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ. Психологічний орієнтир.

«Моя дитина – десятикласниця. Карантин! Уроки - уроками! А ось з майбутньою професією - не визначились. Що порекомендуєте?» – з такими питаннями до фахівця звертаються батьки учнів - майбутніх випускників.

Оскільки служба зайнятості на даний час пропонує багато онлайн-ресурсів з цього питання, то можна, не виходячи з дому, здійснити власну профорієнтацію!

«Платформа з профорієнтації та розвитку кар’єри» (http://profi.dcz.gov.ua/) - об’єднує в собі широкий набір профорієнтаційного інструментарію, що дозволить пізнати себе якнайкраще та рухатись далі в професійному розвитку.

«Моя професія - консультаційна мережа» (https://myprofession.com.ua/about.php) -система профорієнтаційного діагностування, сприятиме в отриманні послуг з профорієнтації у дистанційному режимі.

Мобільний додаток «Центр профорієнтації» проінформує про послуги служби зайнятості, а інтерактивний програмний продукт з віртуальними елементами «Атлас майбутніх професій» ознайомить з особливостями професій, що з’являться зовсім скоро.

Тобто, можливості онлайн-профорієнтації - є, і їх багато! Головне використати ці пропозиції вчасно! Впевнена, що в нас все вийде, навіть в умовах дистанційної взаємодії!

Платформа профорієнтації Державної Служби Зайнятості profi.dcz.gov.ua